Ryzyko urodzenia kolejnego dziecka z autyzmem
Trzecie osiągnięcie z 10 TOP autyzm w 2011 roku.
Przesiewowe badania populacyjne ujawniają [...]
Drugie z 10 TOP autyzm w 2011 roku.
Publikacja "50 pytań i odpowiedzi na temat Zespołu [...]
„50 pytań i odpowiedzi na temat Zespołu wcale nie muzycznego", której autorem jest nastolatek z Zespołem Aspergera, jest bardzo osobistym, [...]
XXIV Aukcja Charytatywna na rzecz Fundacji SYNAPSI
Fundacja SYNAPSIS wspólnie z Portalem Rynku Sztuki Artinfo.pl zapraszają do udziału w XXIV Aukcji Charytatywnej. Całkowity dochód z aukcji zostanie [...]
Termin terapii przez sztukę jest właściwie dość płynny i może być używany w znaczeniu bardzo szerokim, jak też i wąskim. W tej pracy posługiwać się [...]
czytaj artykuł Autyzm powtarza się częściej niż wcześniej sądzono w rodzinach, w których są już dzieci z autyzmem
Wielu rodziców dzieci z autyzmem chce znać prawdopodobieństwo posiadania kolejnego dziecka w tym spektrum. Wiedząc, że wśród młodszego rodzeństwa istnieje duże ryzyko, można promować wcześniejsze wykrycie, diagnostykę i terapie, które mogą poprawić funkcjonowanie dziecka z autyzmem.
Ten rok przyniósł jaśniejsze wytyczne w największym badaniu niemowląt, posiadających jednego lub więcej starszych braci w spektrum autyzmu. Okazało się, że to młodsze rodzeństwo ma blisko 20-sto procentową szansę posiadania zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD). To jest znacznie wyższa wartość niż podawana w poprzednich szacunkach, które wynosiły od 3 do 10 procent, otrzymanych w oparciu o znacznie mniejsze badania.
Naukowcy odkryli również wyższy wskaźnik autyzmu wśród dzieci, posiadających braci z autyzmem ( 25%) niż wśród dzieci, posiadających siostry z autyzmem (11%). Dla niemowląt z więcej niż jednym rodzeństwem w spektrum autyzmu, ryzyko wystąpienia ASD było jeszcze wyższe - około 33%.
Badanie prowadzone przez Sally Ozonoff, Ph.D., University of California w Davis, MIND Institute, oceniało 664 niemowląt, z których wszystkie miały przynajmniej jedno starsze rodzeństwo ze zweryfikowaną diagnozą ASD. Naukowcy nie znaleźli związku między ryzykiem autyzmu a nasileniem objawów u starszego rodzeństwa ani nie odkryli wpływu na to ryzyko ze strony innych cech rodzinnych, takich jak wiek czy wykształcenie rodziców, pochodzenie etniczne, kolejność urodzenia, starsze rodzeństwo, płeć czy IQ.
Naukowcy zarejestrowali niemowlęta bardzo wcześnie (dwie trzecie z nich przed 6 miesiącami życia), zanim objawy autyzmu stały się oczywiste. Klinicyści następnie śledzili dzieci przez 36 miesięcy życia. Wykorzystali złote standardowe metody diagnostyczne i wszechstronną ocenę wykonywaną przez lekarzy specjalistów.
Wyniki wskazują na potrzebę ścisłej kontroli i badań przesiewowych niemowląt, posiadających starsze rodzeństwo w spektrum autyzmu. Rozpoznawanie autyzmu we wczesnej fazie może pomóc lekarzom i rodzinom wykorzystać strategie interwencyjne, które mogą poprawić funkcjonowanie dziecka.
Ozonoff S, Young GS, Carter i wsp. Nawrót ryzyko zaburzeń ze spektrum autyzmu: Rodzeństwo Badania Dziecko Studium Konsorcjum . Pediatrics 2011; 128 (3) e488-95.